Ferrata Königsjodler

Aktivity  / Výlety na ferraty  / Ferraty  / Ferrata Königsjodler

Základní info

  • obtížnost D
  • čas 12h (cca)
  • převýšení 1650m
  • dostupné červenec - září
  • max. výška 2875 m.n.m.
  • věk od 14 let

více info Miloslav Šustr (Čert) 774 454 630

Popis

Je nejtěžší feráta na Hochkönig a nejdelší na Salzburgsku. Náročný nástup ještě před začátkem ferraty. Většina lidí tuhle ferratu chodí na dva dny, protože je možnost na vrcholu přespat. Jde se minimálně 2h jen na začátek lezení a kopec se zdá nekonečný. Je vhodné vyjít už kolem 6h ráno, podle kondice. Ta je důležitým předpokladem na tuto ferratu, opravdu není pro začátečníky nebo pro lidi s menší fyzickou zdatností.

Terén je velmi rozmanitý a během dlouhého výstupu je člověk rád za každou možnou zastávku na krátký odpočinek; ferrata prověří, jak na tom opravdu jste.

Königsjodler je skvělá i svými výhledy do okolní krajiny: za jasných slunečních dnů je nabízené panoráma opravdu výjimečné. Jasné počasí hraje vždy klíčovou roli na pěkný zážitek z úspěšně zdolané cesty (v opačném případě je to až životu nebezpečné).

Velké skalní průrvy jako je Flying Fox jsou pro některé lezce velkou překážkou, pro jiné zpestření lezení. Máte-li kladku, jede se přes ní opravdu rychle (můžete zhlédnout na videu). Skalních průrev je na cestě rozhodně více, napříkald Jungfrauensprung nebo Teufelsschlucht.

Některé výlezy na štíty jsou jako cesta do nebes. Na každém vrcholu člověk zjistí, že ferrata pokračuje dál. Nezbývá, než pokračovat, což může být zatěžkávací zkouška na psychiku. Cestu neusnadňují ani časté sestupy, které ferratu naopak značně prodlužují a ztěžují: těžce nabyte výškové metry se musí zdolat znovu na protější skále. Celkové převýšení je díky tomu o asi 500 metrů vyšší než uvedených 1650m.

Většinu cesty se jde přímo po hřebeni hory, kde se naskýtají rozmanité rozhledy do krajiny i do hloubky mezi skalami. Po ceste překonáte vrcholky Teufelshörner, Kematstein, také Kummetstein a další.

Na vrcholku Höherkopf najdete zasloužený odpočinek a krasné panorama ve výšce téměř 3000m. Také zde naleznete chaloupku, kde si můžete dát občerstvení a doplnit síly, popřípadě přespat.

Sestup je neméně náročný, délkou i terénem. A ve většině případů při něm není ani jištění k odpočinku. Je třeba si nechat dost sil na bezpečný návrat k autu.

Po cestě je nutno dávat opravdu velký pozor na padající kamení - životu nebezpečné!

© alpinverlag.at