Obtížnosti ferrat

úvod  / tipy do hor  / obtížnosti ferrat

V Rakousku se používá následující značení obtížnosti ferrat:

A - velmi lehké

Skalnatý kopec, kde cestu zajišťují ocelové pomůcky v podobě lan, stupů, zábradlí či lávek, sloužící převážně jako psychická opora v náročných úsecích. Bez umělého zajištění by se jednalo o horolezecký terén stupně obtížnosti I. UIAA (použití rukou pro zajištění rovnováhy).

B - lehké

Strmý skalní terén, ve kterém už je nutné lezení; to je usnadněno železným zajištěním v podobě žebříků a zapuštěných kramlí. Bez umělého zajištění by se jednalo o horolezecký terén stupně obtížnosti max. II. UIAA (lezení: technika tří pevných bodů).

C - střední

Strmý skalní terén, místy kolmé stěny. Cestu zajišťují ocelová lana (občas visutá nad propastí) a kramle (lano je vždy po ruce pro jištění). Bez umělého zajištění by se jednalo o horolezecký terén stupně obtížnosti max. III. UIAA (velké množství stupů a chytů, téměř kolmá stěna).

D - těžké

Převážně kolmé stěny, místy převislé. Umělé jištění je realizováno většinou jen pomocí ocelových lan a příležitostně umělými stupy (kramle, kolíky). Bez umělého zajištění by se jednalo o horolezecký terén stupně obtížnosti IV. UIAA (nutné základy lezení a mezijištění). Pouze pro zkušené: úseky obtížnosti I. UIAA nejsou jištěny, předpokládá se, že lezec je dostatečně trénovaný a technicky zdatný, aby je bez rizika překonal.

E - velmi těžké

Obtížnější převislé pasáže s minimem ocelových zajištění krom jistícího lana. Bez umělého zajištění by se jednalo o horolezecký terén stupně obtížnosti V.–VI. UIAA (nutná dobře osvojená technika lezení a trénink). Pouze pro zkušené a fyzicky zdatné: úseky obtížnosti II. UIAA bez jištění. Tyto části mají obvykle jednodušší alternativu a jsou dělány spíše pro sportovní výkony než usnadnění cesty.

F - extrémní

Dlouhé převislé pasáže jištěné pouze ocelovým lanem. Vyžadují dobrou lezeckou techniku a sílu v rukách. Bez umělého zajištění by se jednalo o horolezecký terén stupně obtížnosti VI. a více UIAA (nutná vypilovaná technika lezení a systematická příprava). Úseky obtížnosti II-III. UIAA bez jištění. Tyto části mají obvykle jednodušší alternativu a jsou dělány pro vyhledávače toho nejnáročnějšího. Některé úseky bez stupů jsou občas značeny jako G, oficiálně je však F zatím to nejtěžší, co na ferratách existuje. O tom, že to není až taková legrace, se můžete přesvědčit na videu.